GEÇMİŞTEN GELEN MAZİ:KÖY ODALARI-2

GEÇMİŞTEN GELEN MAZİ:KÖY ODALARI-2
Davulga köyünde köy odaları sahibi kullanım amacı ve şimdiki durumunu öğrenebileceğiniz bir makaledir

 Köy yaşamında misafirin her zaman ayrı bir yeri olmuştur öyle ki misafir gelen adam kimseye yük olduğunu düşünmesin, rahatça kalabilsin diye ayrı bir misafir evi bile yapılmıştır. Bu evlerin masrafları ve bakımı vatandaşlar tarafından karşılanır.

 

 

     Köy odalarının sahibi yer yer değişsede genelde kamu(Muhtarlık bünyesinde) malıdır.Kamuya ait olmayan köy odalarıda her zaman misafire açıktır yani sahibi değişsede hizmet ettiği amaç aynıdır.

 

     Köy odalarının bir diğer güzel kullanım yeriyse bir araya gelen bireylerin kimseyi rahatsız etmeden bu odalarda eğlenmelerine,sohbet etmelerine yardımcı oluyordu. Bu toplantılar bazen sabahlara kadar sürüyor yıllar sonra bir araya gelindiğinde hatırlanacak tadı doyumsuz bir anı bırakıyordu.Köyümüzde yaşayan ve köy odalarında azda olsa zaman geçiren bireylere "Köy odalarında ne yapıyordunuz ?" diye sorduk.Bize şu cevapları verdiler;

 

Valla Yeğenim biz eskiden düğünlerde buralarda toplanır gelen misafirlerle sohbet eder, oyunlar oynar,Sıcağın bağrında bide bir çay yaptırırdık afiyetle içerdik

 

 

     Köy odaları bir köyde olması şart mı? Bizim gibi her yıl bir şenlik yapan bir köye şart çünkü köyümüzde hiç tanıdığı olmayan dışarıdan gelen misafiri(3.bulkazdağı Karakeçili şenliğinde 3 farklı ülkeden misafir geldiğini düşünürsek ) en güzel ağırlayabileceğiniz yer Köy odalarıdır.Hem misafirimiz rahat bir uyku çeker hemde köyümüz için güzel bir reklam olur.

 

    Son Şenliğimizde getirdiğimiz sanatçılara tahsis edilen konaklama yerinin rezil durumda olmasınıda göz önünde bulundurarak umarım Davulga Köyü'ne en az 1 adet Köy odası yapılır ve bu sorunları aşarız.

Dİpnot:Bir önceki makalemiz Davulga Köy odaları okuyabilirsiniz.

Etkinlikler
04
21

Ramazan Bayramınız Kutlu olsun

2023 ramazan Bayramı kutlama
Hocalar Ulaşım
Enflasyonu Hissediyor musunuz?
Afyon Merkez Nöbetci Eczaneler
AYDENİZ Eczanesi
0 - (272) 212 - 2525 Ara
BAHAR Eczanesi
0 - (272) 215 - 9346 Ara
BURAK Eczanesi
0 - (272) 229 - 3434 Ara